Po jak dlouhé době snažení byste se měla začít obávat neplodnosti?
Problém s početím řeší z různých důvodů stále více párů. Za neplodnost lékař označí stav ve chvíli, kdy se při pravidelném pohlavním styku se stejným sexuálním partnerem nepodaří otěhotnět v průběhu 12 měsíců.
Dá se ovšem říci, že pokud žena dosáhne 35 let a je stále bezdětná, přestože se s partnerem o početí snaží, je čas, začít problém řešit s lékaři na specializovaných pracovištích.
Pokud nedokážete rok čekat a chcete pro oplodnění udělat co nejvíce, začněte krok po kroku od těch nejjednodušších metod:
● sledujte ovulaci – měřte si bazální teplotu, popřípadě využijte ovulační testy, které se dají běžně koupit na řadě míst
● stanovení hormonu AMH z krve vám ukáže počet zbylých vajíček
● nechte u muže zhodnotit spermiogram
● užívejte vitamíny vhodné pro období, kdy se pár snaží o početí
Kdy navštívit gynekologa
Pokud vás začínají trápit pochybnosti, zda můžete otěhotnět, měla byste jako prvního navštívit svého gynekologa.
Ten vám, dle své odbornosti může provést některé testy sám, popřípadě vás odešle na specializované pracoviště zabývající se problémy s početím.
Specializované pracoviště
Ošetřující lékař naváže na vyšetření provedená vaším gynekologem a navrhne vám další postup.
Zde můžete podstoupit další testy, především na prokázání ovulace. Nejpřesnějším vyšetřením je opakované ultrazvukové vyšetření (folikulometrie), při kterém se sleduje růst folikulu a jeho následné prasknutí.
Nejvíce napoví stanovení základního hormonálního profilu, kultivační vyšetření pro vyloučení závažnější infekce v pochvě či ultrazvukové vyšetření průchodnosti vejcovodů.
Dle výsledků stanoví lékař způsob a formu léčby.