Ovulační hlen – zjednodušte si cestu k přirozenému otěhotnění
Rozhodli jste se založit rodinu a chcete podpořit přirozené otěhotnění? Sledujte svou ovulaci, spočítejte si plodné dny a věnujte pozornost i ovulačnímu hlenu, který vám napoví, kdy je správný čas pro početí.
Co je ovulační hlen
Ovulační nebo také cervikální hlen se tvoří v děložním krčku, ve žlázkách, a to vlivem estrogenů. Mnozí jej považují jen za sekret, který slouží k lubrikaci a usnadňuje tak pohlavní styk. Ve skutečnosti má však mnohem více funkcí a dokonce se během cyklu mění.
S čím v těle pomáhá
Mezi důležité vlastnosti ovulačního hlenu patří ochrana proti infekci a to díky množství imunologických buněk, které obsahuje.
Zjednodušeně by se dalo říci, že v určitých fázích, například mimo ovulaci, tvoří hlen bariéru i proti spermiím a je přes něj obtížné proniknout do děložního hrdla, aby došlo k oplodnění vajíčka.
Vytvoření ideálního pH
Největší změny nastávají v době ovulace, kdy hlen zprůhlední a je velmi řídký. V této době se v pochvě vytváří ideální prostředí pro přežití spermií. Současně hlen vytváří ideální pH, které je potřeba k otěhotnění. Věděli jste, že antikoncepce i hormonální tělíska se snaží zabránit přeměně cervikálního hlenu na ovulační?
Cervikální hlen v jednotlivých fázích menstruačního cyklu
Ovulační hlen se vyplatí sledovat hlavně v případě, pokud chcete vědět, kdy jste nejplodnější. Pomocí hlenu dokážete velmi rychle a snadno rozpoznat svoji ovulaci a právě v tuto dobu je nejlepší snažit se o přirozené početí.
Během menstruace
Ve dnech, kdy máte menstruaci, je velmi těžké poznat hlen a určit jeho barvu nebo konzistenci. Většinou jej pokrývá krev a jeho podrobnější zkoumání není možné.
Před ovulací
Následuje doba před ovulací, kdy se začne hlen produkovat ještě před uvolněním vajíčka. Nejčastěji je v této době hlen bílý, zakalený, případně nažloutlý. Ve většině případů je lepkavý a je možné vidět i jeho elasticitu.
Během ovulace
Při ovulaci stoupá hladina estrogenu, v tuto dobu je hlen nejpružnější a nejvíc kluzký. Je vodnatější až řídký. Je připraven ulehčit spermiím cestu k vajíčku.
Po ovulaci
Po ovulaci se z ovulačního plodného hlenu opět stává neplodný hlen, který slouží k zjednodušení pohlavního styku a ochranou proti infekcím. Často můžete mít po ovulaci i suché dny, kdy máte problém s vlhkostí.
Změny hlenu bezprostředně po otěhotnění
Pokud se vám podařilo přirozeně otěhotnět, cervikální hlen vám to řekne mnohdy dřív než těhotenský test. Po velmi krátké době vás může překvapit bílý a hustý výtok.
Jak sledovat ovulační hlen
Sledováním hlenu se naučíte rozpoznat své plodné dny, které trvají zhruba 5 až 6 dnů. Většinou se jedná o 13. až 14. den cyklu, pokud mluvíme o 28 denním pravidelném cyklu. V tuto dobu, kdy u vás probíhá ovulace si můžete všimnout nejen změny v ovulačním hlenu, ale také jste mnohem citlivější na dotek, tělo je připraveno na pohlavní akt a všechny vaše smysly jsou zbystřeny. Některé ženy dokonce popisují mnohonásobné zvýšení touhy po milování.
Metody sledování
Sledovat plodný hlen můžete rukou, papírovým kapesníkem nebo si všimnout změn na toaletním papíře. Stejně tak ovulační výtok uvidíte na kalhotkách, v tomto případě se však jedná o nejméně spolehlivou metodu. Pokud si nejste jistá, že máte ovulaci, můžete si navíc udělat ovulační test s okamžitým výsledkem.
Podpořte svou snahu o početí
Velkou výhodou sledování ovulačního hlenu je zjednodušení cesty k přirozenému početí. Svou snahu podpořte i vaginálními čípky MyOovunelle. Nejenže zlepší šance na přirozené otěhotnění, ale vytvoří v pochvě ideální pH pro přežití spermií.
Proč vaginální čípky
MYOovunelle® zvyšuje pravděpodobnost oplodnění a otěhotnění ve spontánních nebo ve stimulovaných cyklech tím, že v poševním prostředí napomáhá vytvářet příznivé podmínky pro správnou funkčnost spermií. Používání MYOovunelle® společně s pečlivým plánováním pohlavních styků pomáhá párům v jejich snaze o početí.
Čtěte pečlivě návod k použití.
MYOovunelle je zdravotnický prostředek, certifikát vydala notifikovaná osoba číslo 0373.